... امروز: چهارشنبه - ۰۲ خرداد - ۱۴۰۳
سیاسی ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - 1:10 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
کپی شد!
0

تظاهرات گروههای موافق و مخالف صدر در بغداد

هر دو گروه سیاسی رقیب در عراق برای قدرت‌نمایی بیشتر، برگزاری تظاهرات در خارج از بغداد را هم تدارک دیدند.

سیاست شرق _ پایتخت عراق روز جمعه ۱۲ اوت (۲۱ مرداد) میزبان راهپیمایی طرفداران مقتدی صدر و مخالفانش بود که به رویارویی خود بر سر بحران سیاسی ناتمام ناشی از نتایج انتخابات زودهنگام مجلس ادامه می‌دهند.

به نقل از یورونیوز، هزاران تن از طرفداران صدر در پی فراخوان او در نزدیکی مجلس در داخل «منطقه سبز» بغداد گردهم آمدند و نماز جمعه را بر پا کردند و در مقابل نیز هواداران «ائتلاف چارچوب هماهنگی عراق» ، عصر جمعه را برای تظاهرات در جاده منتهی به ساختمان مجلس در بغداد انتخاب کردند.

با وجود این به نظر می‌رسد که دو گروه سیاسی رقیب در عراق تاکنون اجازه نداده‌اند که اوضاع در این کشور به خشونت کشیده شود.

حامیان مقتدا صدر که از حدود دو هفته گذشته پارلمان عراق را به تصرف خود درآورده‌اند، خواستار انحلال این نهاد قانونگذاری شده‌اند. صدر پیشتر از قوه قضائیه عراق خواسته بود تا با انحلال دوره کنونی مجلس و تعیین زمان جدید انتخابات در این کشور موافقت کند.

او با تعیین ضرب‌الاجلی که هفته آینده پایان می‌یابد، از هواداران خود خواست برای تحت فشار قرار دادن قوه قضائیه عراق در نماز جمعه حاضر شوند.

در همین حال گروه‌های شیعه که با اقدام‌های مقتدا صدر مخالف هستند و با عنوان «ائتلاف هماهنگی شیعیان عراق» عمل می‌کنند از طرفداران خود خواستند تا برای «حمایت از مشروعیت و حفاظت از سازمان‌های دولتی» در تظاهرات عصر جمعه در کنار «منطقه سبز» بغداد شرکت کنند.

در هر حال، هر دو گروه سیاسی رقیب در عراق برای قدرت‌نمایی بیشتر، برگزاری تظاهرات در خارج از بغداد را هم تدارک دیدند.

جریان صدر از هواداران خود خواست تا ساعت ۱۷ به وقت محلی در سراسر کشور تظاهرات کنند. هم‌زمان هوادارن «ائتلاف هماهنگی شیعیان عراق» اعلام کردند که تظاهراتی را در بصره و نینوا برگزار خواهد کرد.

عراق پس از گذشت ۱۰ ماه از برگزاری انتخابات مجلس همچنان در انتظار تعیین تکلیف پست‌های ریاست جمهوری و نخست وزیری است.

نزاع سیاسی کنونی در عراق از زمانی آغاز شد که احتمال نخست وزیری محمد شیاع السودانی که توسط «ائتلاف چارچوب هماهنگی عراق» پیشنهاد شده بود، قوت گرفت.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »