... امروز: چهارشنبه - ۲۷ تیر - ۱۴۰۳
اجتماعی ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - 9:39 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
کپی شد!
0

بزرگترین اُپرای جهان با رهبری علی رهبری در سنت‌پترزبورگ

علی رهبری مسئولیت اجرای حداقل ۱۰ اُپرا و کنسرت را در هر فصل هنری بر عهده خواهد داشت. این حجم از برنامه معمولا برای مدیر هنری ارکسترها درنظر گرفته می‌شود.

سیاست شرق _ علی رهبری آهنگساز و رهبر ارکستر بین‌المللی ایرانی، اول مهر ماه برای نخستین بار به عنوان رهبر میهمان دائم ارکستر سمفونیک مارینسکی در سنت پترزبورگ به صحنه خواهد رفت.

به نقل از ایرنا، نخستین برنامه در روز اول مهر ماه، شامل اجرای آثاری از سمفونی شماره یک، «جمال ارکین» آهنگساز اهل ترکیه و «چنین گفت زرتشت» اثر «ریچارد اشتراوس» آهنگساز آلمانی خواهد بود.

دومین برنامه پنجشنبه(هفتم مهرماه) عبارت از «کلود دبوسی» آهنگساز فرانسوی، «پرلود بعد از ظهر یک دیو» و «چنین گفت زرتشت» اثر علی رهبری خواهد بود. مجموعه اُپرای مارینسکی به عنوان بزرگترین مجموعه هنری جهان دارای ۴۰۰ نوازنده، ۲۵۰ خواننده کُر، دهها خواننده اُپرا، سه سالن اُپرا و چندین سالن کنسرت است.

مدیرکل هنری این مجموعه از سالیان گذشته تاکنون والری گرگیف است.علی رهبری موسیقیدان و رهبر ارکستر با رهبری بیش از ۱۲۰ ارکستر مطرح دنیا و ضبط حدود ۲۵۰ آلبوم اثر موسیقی کلاسیک جهانی با مهمترین ارکسترها و اپراهای دنیا یکی از مطرح‌ترین چهره‌های موسیقی ایران است.

تیر سال جاری، پس از اجرای بسیار موفقیت‌آمیز علی رهبری در مجموعه اُپرای مارینسکی سنت پترزبورگ، مسئولان ارکستر چنان تحت تاثیر اجرای او واقع شدند که به پیشنهاد گرگیف دوباره از این رهبر ایرانی برای اجرای برنامه دیگری به فاصله چند روز بعد، مجددا دعوت کردند و رهبری نیز آن را پذیرفت.سپس بار دیگر با پیشنهاد گرگیف، علی رهبری به عنوان رهبر دائم میهمان اُپرای مارینسکی معرفی شد.

علی رهبری مسئولیت اجرای حداقل ۱۰ اُپرا و کنسرت را در هر فصل هنری بر عهده خواهد داشت. این حجم از برنامه معمولا برای مدیر هنری ارکسترها درنظر گرفته می‌شود.

در این فصل هنری، علی رهبری با ابتکار شخصی خود مسئولیت اجرای دوره‌ای از آثار را برعهده خواهد داشت که شامل ۱۰ کنسرت است؛ نیمی از آنها به آهنگسازان شرقی و نیمی دیگر به آهنگسازان غربی اختصاص خواهد داشت. در این فصل پیش‌بینی شده که آثاری از آهنگسازان برجسته ایرانی نیز در سالن اُپرای مارینسکی به روی صحنه برده شود.

انتهای پبام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »