... امروز: پنجشنبه - ۳۰ فروردین - ۱۴۰۳
سیاسی ۰۳ شهریور ۱۴۰۱ - 0:24 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
کپی شد!
0

کنعانی: پاسخ آمریکا را دریافت کردیم.

کنعانی: بررسی دقیق نظرات طرف آمریکایی آغاز شده و جمهوری اسلامی ایران پس از تکمیل بررسی‌ها، نظرات خود در این رابطه را به هماهنگ‌کننده اعلام خواهد کرد.

سیاست شرق _ وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران می‌گوید پاسخ آمریکا را به نظرات ایران درباره متنی که اروپا برای احیای برجام پیشنهاد داده، دریافت کرده است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد که ایران عصر روز چهارشنبه دوم شهریور پاسخ آمریکایی‌ها «برای حل و فصل موضوعات باقی‌مانده در مذاکرات» را از طریق هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا گرفته است.

به گفته آقای کنعانی «بررسی دقیق نظرات طرف آمریکایی آغاز شده و جمهوری اسلامی ایران پس از تکمیل بررسی‌ها، نظرات خود در این رابطه را به هماهنگ‌کننده اعلام خواهد کرد.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم تایید کرده است که این کشور پاسخ خود را برای اتحادیه اروپا ارسال کرده است.

رسانه‌های آمریکایی پیشتر با انتشار گزارش‌هایی از محتوای پیش‌نویس توافق احتمالی برای بازگشت آمریکا و ایران به برجام، گفته‌ بودند که واشنگتن روز چهارشنبه پاسخ رسمی خود را برای اروپا خواهد فرستاد.

هیچ یک از طرف‌های مذاکره درباره جزئیات متن پیشنهادی یا نظرات ایران و آمریکا روی آن، رسما اظهار نظر نکرده‌اند. 

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا، روز هشت اوت متنی را به عنوان پیش‌نویس توافق در اختیار طرف‌های مذاکره قرار داد که به گفته او نهایی و غیرقابل تغییر بود.

با وجود این ایران با طرح اصلاحات و پیشنهاداتی روی این طرح روز ۱۵ اوت پاسخ رسمی خود را برای اروپا فرستاد.

آقای بورل پاسخ ایران را «معقول» توصیف کرده و گفته بود که بیشتر طرف‌های حاضر در برجام با آن موافق هستند و منتظر واکنش آمریکا است.

مقام‌های اسرائیلی در روزهای اخیر رایزنی‌های فشرده‌ای با آمریکایی‌ها داشته‌اند تا در فرصت باقی‌مانده از امضای توافق جلوگیری کنند.

پیشتر رسانه‌ها گزارش داده بودند که دولت بایدن تلاش کرده اطمینان اسرائیل را جلب کند اما چندان موفق نبوده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »