... امروز: سه شنبه - ۰۲ مرداد - ۱۴۰۳
سیاسی ۱۶ مرداد ۱۴۰۲ - 7:31 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0
در دیدار قائم مقام وزیرخارجه صربستان؛

باقری: پایداریِ ثبات و امنیت، در گرو تحکیم پیوندهای اقتصادی است

باقری: افزایش تبادلات تجاری و ارتقای همکاری‌های اقتصادی نَه صرفا یک هدف‌گذاری اقتصادی، بلکه یک راهبرد امنیت‌ساز دانست.

سیاست شرق _ «گوران الکسیچ» قائم‌ مقام وزیر خارجه‌ صربستان، که به‌منظور انجام دور دوم رایزنی‌های سیاسی با ایران، در صدر یک هیات از وزارت خارجه‌ صربستان در تهران به سر می‌برد؛ روز یکشنبه ۱۵ مرداد با علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه‌ دیدار و گفت‌گو کرد.

در این دور از رایزنی‌ها که با دستور کار گفت‌وگو در خصوص موضوعات دوجانبه، تحولات منطقه‌ای و رخدادهای بین‌المللی انجام شد؛ طرفین نسبت به روند روبه‌گسترش همکاری‌های دو کشور در عرصه‌های مختلف ابراز خرسندی کردند.

باقری رویکرد ایران در قبال اروپا را مبتنی بر همکاری و احترام متقابل دانست و افزود: سیاست کلی جمهوری اسلامی ایران، همواره ارتقای ثبات و امنیت در اروپا بوده؛ و در این مسیر آماده‌ همکاری است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه، بالکان را به مثابه‌ قطب‌نمای امنیت در اروپا دانست و تاکید کرد: سیاست ایران در قبال این منطقه‌، راهبردی همکاری با کشورهای منطقه با هدف تحکیم ثبات و امنیت است.

باقری، ارتقای همکاری‌های تجاری میان ایران و کشورهای حوزه بالکان به ویژه صربستان را یک ضرورت دانست و اضافه کرد: پایداریِ ثبات و امنیت در گرو تحکیم پیوندهای اقتصادی است. از این رو؛ افزایش تبادلات تجاری و ارتقای همکاری‌های اقتصادی نَه صرفا یک هدف‌گذاری اقتصادی، بلکه یک راهبرد امنیت‌ساز دانست.

گوران الکسیچ قائم‌مقام وزیر امور خارجه‌ صربستان نیز ضمن اظهار خرسندی از حضور در ایران، سفر خود را سازنده و در راستای ارتقای مناسبات دو کشور دانست.

وی سیاست دولت صربستان را گسترش ارتباطات در کلیه‌ زمینه‌ها با کشورهای دوست بویژه ایران عنوان کرد و ضمن قدردانی از حمایت جمهوری اسلامی ایران از یکپارچگی سرزمینی صربستان تاکید کرد رییس جمهور صربستان خواستار توسعه مناسبات با جمهوری اسلامی ایران در همه عرصه‌های موجود است.

قائم‌مقام وزیر امور خارجه‌ صربستان در تایید سخنان همتای ایرانی، افزایش حجم تجارت میان دو کشور را یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر عنوان نمود و تلاش سفارتخانه های دو کشور در تهران و بلگراد برای دست‌یابی به هدف مذکور را ارزشمند توصیف کرد.

براساس این گزارش؛ قائم‌مقام وزیر امور خارجه‌ صربستان در اقامت دو روزه در ایران با وزیر امور خارجه، معاون دیپلماسی اقتصادی، و رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز ملاقات کرد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »