... امروز: یکشنبه - ۰۳ تیر - ۱۴۰۳
سیاسی ۲۵ شهریور ۱۴۰۲ - 10:28 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
کپی شد!
0

لغو اعتبار چندین بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توسط ایران

گروسی: این اقدام توانایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را برای انجام بازرسی در ایران بسیار کاهش می‌دهد.

سیاست شرق _ رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تصمیم ایران مبنی بر لغو اعتبار چندین بازرس آژانس که از تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم بازرسی می‌کنند، خبر داد.

به نقل از اسپوتنیک، رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که، ایران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) را از تصمیم خود مبنی بر لغو اعتبار چندین بازرس آژانس که از تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم بازرسی می‌کنند مطلع کرده است.

در بیانیه آژانس بین المللی انرژی اتمی آمده است: این بازرسان از مجرب ترین کارشناسان آژانس با دانش منحصر به فرد در زمینه فناوری های غنی سازی هستند. آنها کار راستی آزمایی مهمی را در تأسیسات غنی سازی ایران تحت پادمان های آژانس انجام دادند.

گروسی خاطرنشان کرد که این اقدام توانایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را برای انجام بازرسی در ایران بسیار کاهش می‌دهد.

وی افزود: با تصمیم امروز، ایران عملاً حدود یک سوم از گروه اصلی باتجربه‌ترین بازرسان آژانس را که برای کار در ایران منصوب شده بودند، تعلیق کرد.

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که اقدام تهران را محکوم می‌کند و آن را بی‌سابقه خواند. وی با اشاره به اینکه در غیر این صورت آژانس نمی تواند ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را راستی آزمایی کند، از مقامات جمهوری اسلامی خواست تا همکاری کنند.

گروسی تصریح کرد: تصمیم تاسف بار ایران گام دیگری در مسیر اشتباه بود و ضربه ای غیرضروری به روابط تیره شده بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران تحت توافق پادمان های پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای وارد کرد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس در بیانیه‌ای گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) از ایران خواسته است در تصمیم خود برای خروج بازرسان شرکت‌کننده در بازرسی از تأسیسات هسته‌ای ایران تحت توافق پادمان معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) تجدید نظر کند.

سخنان گروسی در بیانیه آژانس نقل شده است: من از دولت ایران می‌خواهم که در تصمیم خود تجدید نظر کند و به مسیر همکاری با آژانس بازگردد. همچنین از رهبری ارشد ایران می‌خواهم که در اولین فرصت با من تعامل داشته باشد تا مسیر را اصلاح کرده و با آژانس همکاری کند تا مسائل پادمانی به طور کامل روشن شود.

به نظر می رسد، بیانیه اخیر شورای حکام علیه ایران، در اتخاذ تصمیم جدبد ایران، بی تاثیر نباشد.

پیش از این، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، به صدور بیانیه ضدایرانی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، واکنش نشان داده بود.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز چهارشنبه، در واکنش به بیانیه مشترک منتشر شده در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از سوی گروه غرب، علیه ایران اظهار داشت: این بیانیه با محوریت انگلیس، آلمان، فرانسه و آمریکا در حالی به انتقاد از وضعیت همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی پرداخته که با تعاملات انجام شده از ابتدای سالجاری تاکنون، ایران و آژانس پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در ارتقاء همکاری‌های خود طبق بیانیه مشترک اسفند ۱۴۰۱ داشته‌اند و در نتیجه این روند چندین موضوع فنی بین ایران و آژانس حل و فصل شده، گفتگوها و تعاملات ایران و آژانس افزایش یافته و گفتگو در مورد حل و فصل موضوعات فنی دیگری در جریان است.

کنعانی با تصریح بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به اصل همکاری با آژانس در چارچوب موافقتنامه پادمان متعهد است، ادامه داد: بیانیه مشترک اسفند ۱۴۰۱ چارچوبی برای تسریع در حل و فصل موضوعات به اصطلاح پادمانی باقیمانده است و این موضوعات که عمدتا منشأ سیاسی دارند، باید مرتفع شوند، زیرا مانعی در مسیر ارتقاء همکاری های ایران و آژانس به شمار می روند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: مایه تأسف است که انگلستان، آلمان، فرانسه و آمریکا که انگیزه‌ها و مواضع مشخصی علیه جمهوری اسلامی ایران دارند، همکاری های فنی ایران و آژانس را دستمایه حرکات سیاسی خود کرده اند و با اردوکِشی سیاسی در شورای حکام تحت عنوان دفاع از آژانس و نظام پادمان، به دنبال وارونه جلوه دادن حقایق همکاری صادقانه جمهوری اسلامی ایران با آژانس هستند.

کنعانی ادامه اضافه کرد: البته این اقدام آنها جدید نبوده و تعجب‌آور نیز نیست، آنها در نشست قبلی شورای حکام نیز نمایش مشابهی را در قالب حملات و اتهامات لفظی علیه جمهوری اسلامی ایران داشتند.

وی افزود: امروز گروهی از کشورهای مخالف رویکرد غیرسازنده گروه غرب، بیانیه مشترکی در حمایت از همکاری‌های ایران و آژانس و تقدیر از پیشرفت‌های صورت گرفته صادر کردند. ما از حمایت و موضع اصولی این کشورها تشکر می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران،«پاسخ و واکنش متناسب» را در اولین فرصت به حرکت سیاسی سه کشور اروپایی نشان خواهد داد و این پاسخ به مدیرکل آژانس اطلاع رسانی خواهد شد و بی تردید، اعمال فشار سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران در شورای حکام آژانس نتیجه معکوس دارد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »