... امروز: جمعه - ۱۰ آذر - ۱۴۰۲
ورزشی ۱۳ آبان ۱۴۰۲ - 7:18 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
کپی شد!
0

سید حسن نصرالله:وارد جنگ تمام عیار علیه اسرائیل شده ایم/ احتمال گسترش جنگ از جبهه لبنان وجود دارد

آنچه در غزه در حال رخ دادن است، مسئولیت مستقیم آمریکا در قبال این کشتارها و نفاق را نشان می‌دهد.

سیاست شرق _ نخستین سخنرانی دبیر کل حزب‌الله لبنان بعد از عملیات طوفان الاقصی در ۷ اکتبر (۱۵ مهرماه)  به مناسبت گرمیداشت شهدای راه قدس برگزار شد. 

دبیرکل حزب‌الله لبنان، ابتدا از حضور پرشور مردم لبنان در ضاحیه جنوبی بیروت برای استقبال از این سخنرانی تشکر کرد و گفت مقاومت اسلامی لبنان به خون شهدای راه قدس افتخار می‌کند.

سید حسن نصرالله در ادامه افزود:

 • به خانواده‌های شهدا تبریک می‌گوییم که عزیزانشان این نشان الهی را کسب کردند. ما به تمام خانواده‌های شهدا در هر کجا که هستند، تبریک و تسلیت عرض می‌کنیم؛ به تمام مردان، زنان و کودکانی که در نبرد طوفان الاقصی به شهادت رسیدند.
 • قبل از داشتن سلاح، قدرت واقعی ما ایمان، بصیرت، هوشیاری، پایبندی عمیق به این آرمان، آمادگی بالا برای جانفشانی و صبر بی‌حد و مرز است که خانواده‌های شهدا مصداق آن هستند. درود ویژه به این ملت اسطوره‌ای؛ مردمی که در این جهان نظیر ندارند، مردم غزه. زبان از بیان عظمت، جبروت و پایداری مردم غزه و همچنین مردم کرانه باختری عاجز است.
 • به تمام کسانی که در هر کجای این جهان از کشورهای عربی و اسلامی و کشورهای آمریکای لاتین ابراز همبستگی کردند و حمایت خود را از غزه اعلام کردند، درود می‌فرستیم؛ بخصوص عراقی‌ها و یمنی‌هایی که وارد کانون این نبرد مبارک شدند.
 • درد و رنج مردم فلسطین که از بیش از ۷۵ سال پیش ادامه داشته، مسئله جدید و پنهانی نیست؛ اما اوضاع در سال‌های گذشته در فلسطین بسیار سخت شد، بخصوص با روی کار آمدن این کابینه احمق، کودن و وحشی. این کابینه افراطی اسرائیل اسرای فلسطینی را تحت فشار قرار داد که این مسئله اوضاع انسانی را بسیار دشوار کرد.
 • حدود ۲۰ سال است که دو میلیون انسان در شرایط سخت در نوار غزه زندگی می‌کنند و کسی برای آن‌ها کاری نکرده است.
 • گستاخی، سرکوب و زیر پا گذاشتن حد و مرزها در سیاست‌های دشمن بیشتر و بیشتر شد، ازاین‌رو می‌بایست اتفاقی بزرگ رخ می‌داد که این رژیم غاصب و حامیان مستکبر آن به‌ویژه در واشنگتن و لندن  را به لرزه در می‌آورد.
 • با پروژهای شهرک‌سازی جدید، خطرات بسیاری کرانه باختری را تهدید می‌کند. هم تصمیم و هم اجرای عملیات بزرگ طوفان الاقصی، صددرصد از سوی فلسطینیان بوده و طراحان این نقشه را از همه حتی از گروه‌های مقاومت مستقر در غزه پنهان کرده بودند. کاملا سری بودن این عملیات، عامل تضمین‌کننده موفقیت این عملیات غافلگیرکننده بود.
 • این پنهان‌کاری، اصلا باعث رنجش کسی در گروه‌های مقاومت نشد، بلکه ما همه این عملیات را ستودیم. این عملیات هیچ گونه تاثیر منفی بر تصمیمات هیچ یک از گروه‌ها یا جنبش‌های محور مقاومت ندارد. این عملکرد برادرانمان در حماس هویت واقعی این نبرد و اهداف را تثبیت کرد و جلوی دشمن را برای انتشار اخبار جعلی بخصوص زمانی که آن‌ها از روابط گروه‌های مقاومت در منطقه صحبت می‌کنند، گرفت.
 • نبرد طوفان الاقصی و بی‌اطلاعی همه از آن، خود ثابت کرد که این نبرد کاملا فلسطینی و برای ملت فلسطین و آرمان آن‌هاست و هیچ ارتباطی با هیچ مسئله منطقه‌ای و بین‌المللی ندارد.
 • آنچه در طوفان الاقصی رخ داد، نشان داد که ایران هیچ قیمومیتی بر گروه‌های مقاومت ندارد و تصمیم‌گیرندگان واقعی سران مقاومت و رزمندگان آن‌ها هستند.
 • اقدام بزرگ طوفان الاقصی منجر به وقوع زلزله‌ای امنیتی، سیاسی، روانی و روحی در سطح رژیم صهیونیستی شد که پیامدهای موجودیتی و راهبردی برای آن‌‌ها به دنبال خواهد داشت و زمان حال و آینده این رژیم را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
 • کابینه دشمن طی ماه گذشته و طی هفته‌های آینده هر کاری که کرد و هرکاری که بکند، نمی‌تواند پیامدها و آثار راهبردی طولان قصی را تغییر دهد. عملیات طوفان الاقصی ضعف و سستی این رژیم و اینکه آن‌ها حقیقتا سست‌تر از خانه عنکبوت هستند را نشان داد.
 • دولت آمریکا و رئیس‌جمهور، وزیران و ژنرال‌های آن همگی شتافتند تا این رژیم را حفظ کنند؛ رژیمی که به خود می‌لرزید و زلزله‌ای در آن رخ داده بود تا بلکه حدی از هوشیاری را به آن بازگردانند و باعث شوند دوباره روی پاهایش بایستد؛ اما تا این لحظه هنوز نتوانسته ابتکار عمل را به دست بگیرد. این شتابزدگی آمریکا برای به آغوش گرفتن اسرائیل ضعف و سستی این رژیم را ثابت کرد.
 • اینکه ژنرال‌های آمریکایی به این رژیم بیایند و آمریکا درهای انبارهای تسلیحاتی خود را به روی ارتش اسرائیل بگشاید و اسرائیل از روز اول جنگ درخواست ۱۰ میلیارد دلار کند، آیا این رژیم قدرتمند است و می‌تواند روی پاهایش بایستد
 • این نتایج باید تشریح و تبیین شوند تا همه بدانند که جانفشانی‌ها در غزه و کرانه باختری و هر کجای دیگر، فداکاری‌های شایان و ارزنده‌ای هستند. این نتیجه‌های کسب‌شده زمینه را برای مرحله تاریخی جدیدی از سرنوشت کشورهای منطقه فراهم کرد. گزینه دیگری در کار نبود؛ از‌این‌رو این تصمیم درست، دوراندیشانه و مطلوب بود.
 • از ساعات اولیه نبرد آشکار بود که دشمن سردرگم شده است. در برابر غزه و رویداد هولناکی که دشمن با آن مواجه شد، به نظر می‌رسد کابینه‌های دشمن هنوز از تجربیاتشان درس نگرفته‌اند. آنچه امروز در حال رخ دادن است، در سال ۲۰۰۶ در لبنان و در جنگ‌های پی‌درپی غزه با کمی تفاوت کمی و کیفی نیز رخ داده بود؛ اما همگی به یک شکل بودند.
 • از جمله مهم‌ترین اشتباهاتی که اسرائیلی‌‌ها مرتکب شدند و همچنان مرتکب آن هستند، هدف‌گذاری‌های بزرگی است که نمی‌توانند به آن برسند. در سال ۲۰۰۶ هدفشان نابود کردن مقاومت لبنان و بازگرداندن دو اسیر بدون مذاکره و تبادل بود. بعد از گذشت ۳۳ روز به اهدافشان نرسیدند و امروز نیز در غزه همین مسئله تکرار می‌شود. آنچه اسرائیل انجام می‌دهد، کشتار مرد غزه است که اکثرا کودک، زن و غیرنظامی هستند. هیچ حرمتی در کار نیست و اسرائیل محله‌ها را کاملا ویران می‌کند.
 • آنچه در غزه در حال رخ دادن است، مسئولیت مستقیم آمریکا در قبال این کشتارها و نفاق را نشان می‌دهد.
 • اتفاقات غزه ماهیت وحشیانه این رژیم غاصب را نمایان می‌سازد؛ رژیمی که به منطقه ما تحمیل شده است. تصاویر کشتارهای غزه به صهیونیست‌ها می‌گوید که پایان این نبرد پیرزوی غزه و شکست دشمن است. آمریکا مسئول کامل جنگ کنونی در غزه است و اسرائیل ابزار است و آمریکا، نمی‌گذارد تجاوزات متوقف شوند و آتش‌بس را رد می‌کند.
 • این آمریکاست که جنگ غزه را مدیریت می‌کند و به همین دلیل مقاومت عراق تصمیم حمله به پایگاه‌های آمریکا در عراق و سوریه را اتخاذ کرد. این تصمیم، تصمیم دوراندیشانه و شجاعانه‌ای بود. وظیفه هر انسان آزاده و شریف است این حقایقی را که از آن صحبت کردیم، تبیین و تشریح کند.
 • همه باید مسئولیت‌پذیر باشند. در سال ۱۹۴۸ زمانی که جهان مردم فلسطین را تنها گذاشت و این رژیم بر پا شد، همه مردم منطقه با پیامدهای آن دست و پنجه نرم کردند به‌ویژه لبنان. مرحله بعد از عملیات طوفان الاقصی مانند قبل آن نخواهد بود.
 • دو هدف هست که باید برای تحقق آن تلاش کرد: یکی توقف تجاوزات و دوم پیروزی حماس در غزه. پیروزی غزه یعنی پیروزی مردم فلسطین، اسرای فلسطینی، قدس، کلیسای رستاخیز (مسیحیان فلسطین)، مردم منطقه و بخصوص کشورهای همسایه. پیروزی غزه به نفع مصر، اردن، سوریه و بخصوص به نفع لبنان است.
 • شما باید برای توقف تجاوزات به غزه  تلاش کنید، محکومیت کافی نیست و روابط را قطع کنید و سفرای خود را فرا بخوانید. متاسفانه پیشتر می‌گفتیم که صادرات نفت به آمریکا را قطع کنید و امروز از شما می‌خواهیم صادرات به اسرائیل را متوقف کنید. کمی قدرت ندارید که گذرگاه رفح را باز کنید؟!
 • علی‌رغم تهدیدات، مردم یمن چند اقدام انجام دادند و موشک‌ها و پهپادهایشان را روانه [اراضی اشغالی فلسطین] کردند، حتی اگر آن‌ها را سرنگون کنند؛ اما در پایان این موشک‌ها و پهپادها به ایلات و پایگاه‌های نظامی اسرائیل در جنوب فلسطین می‌رسند.
 • ما وارد این نبرد شده‌ایم. آنچه در جبهه ما در جریان است، مهم و تاثیرگذار است. رویدادها در جبهه لبنان، در تاریخ این رژیم بی‌سابقه بوده است. مقاومت لبنان وارد یک نبرد واقعی شده و تنها افرادی آن را درک می‌کنند که در مناطق مرزی حضور دارند. این نبرد یک نبرد متفاوت است.
 • جبهه لبنان بخش بزرگی از نیروهایی را که برای حمله به غزه مورد استفاده قرار می‌گرفتند، کاسته است. اگر موضع ما صرفا همبستگی و تظاهر کردن بود، اسرائیل خیالش از مرزهای شمالی راحت می‌بود و نیروهایش را به غزه می‌فرستاد.
 • بخش مهمی از نیروهای صهیونیست که به جبهه شمالی آمدند، تکاور بودند و نیمی از نیروهای دریایی اسرائیل در دریای مدیترانه در مجاورت ما و در مجاورت حیفا مستقر هستند. یک چهارم نیروی هوایی به مرزهای شمالی ارسال شده و حدود نیمی از قدرت پدافندی نیز در جهت لبنان مستقر است. ده‌ها هزار شهرک‌نشین نیز در زمان درگیری‌ها از خانه‌هایشان خارج شدند. عملیات‌ها در مرز، فرماندهان دشمن و همچنین آمریکایی‌ها را نگران و دستپاچه کرد.
 • دشمن نگران است که این جبهه (اشاره به جبهه شمالی) اقدامات خود را تشدید کند و جنگ گسترده‌ای رخ دهد. این یک احتمال واقعی است و این می‌تواند رخ دهد. دشمن باید آن را در نظر داشته باشد. حضور در مرزها و اقدامات روزانه جلوی دشمن را می‌گیرد. عملیات‌های مقاومت در جنوب به دشمن می‌گوید بزرگترین حماقت تاریخت را مرتکب شده‌ای.
 • از روز اول به ما گفته شد که اگر جبهه‌ای در جنوب ایجاد کنید، هواگردهای آمریکا شما را خواهند زد؛ اما این تهدیدات به هیچ وجه تغییری در موضع ما ایجاد نکرد و ما اقدام در این جبهه را آغاز کردیم.
 • تشدید اقدامات و توسعه آن در این جبهه به دو مسئله اساسی بستگی دارد: اول روند تحولات در غزه و دوم رفتار دشمن صهیونیستی در قبال لبنان. به دشمن صهیونیستی درباره زیرپاگذاشتن حدومرزها و حمله به غیرنظامیان لبنانی هشدار می‌دهم. چنین اقداماتی باعث می‌شود معادله غیرنظامی در برابر غیرنظامی ایجاد شود. کاملا شفاف و در عین حال مبهم می‌گویم تمام احتمالات در جبهه لبنان امکان‌پذیر است و می‌تواند هر لحظه اقدامی صورت گیرد و همگی باید برای تمام احتمالات آماده باشیم.
 • ناوهای شما در دریای مدیترانه ما را نمی‌ترساند و هیچگاه ما را نخواهد ترساند. من به شما می‌گویم برای ناوهایتان که با آن‌ها ما را تهدید می‌کنید هم تجهیزات آماده کرده‌ایم.
 • کسانی که شما را در ابتدای دهه هشتاد شکست دادند، هنوز زنده هستند و البته فرزندان و ناودگانشان نیز با آن‌ها هستند. کسانی که خواهان جلوگیری از جنگ آمریکا هستند، باید تجاوزات به غزه را متوقف کنند.
 • اگر جنگی در منطقه آغاز شود، نه ناوهایتان و نه جنگ هوایی به کارتان نخواهد آمد. در صورت وقوع جنگ منطقه‌ای منافع و نظامیان شما قربانی خواهند بود و شما بازنده بزرگ این جنگ خواهید بود.
 • هنوز به زمان نیاز داریم؛ اما گام به گام پیروز می‌شویم و در سال ۲۰۰۶ و در غزه این طور پیروز شدیم و مقاومت غزه نیز این گونه دستاورد کسب کرد. امام خامنه‌ای در جنگ لبنان به ما گفت شما پیروز خواهید شد و پیروز شدیم. ایشان درباره غزه نیز به یقین گفتند که غزه پیروز خواهد شد و فلسطین پیروز خواهد بود. بله غزه پیروز خواهد شد و فلسطین پیروز خواهد بود و ما به‌زودی این را جشن خواهیم گرفت.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »