... امروز: شنبه - ۱۲ اسفند - ۱۴۰۲
سیاسی ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ - 11:38 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0

گمانه زنی های انتخاباتی در پاکستان

با این حال نتیجه نهایی هنوز از سوی کمیسیون انتخابات پاکستان اعلام نشده و این وضعیت نگرانی احزاب این کشور را درپی داشته است.

سیاست شرق _ درحالی ‌که رسانه‌ها از پیشتازی غیرمنتظره نامزدهای مستقل وابسته به حزب عمران خان خبر می‌دهند، مردم این‌ کشور منتظر شنیدن نتایج رسمی شمارش آرا هستند.

به نقل از رسانه های پاکستانی، زمان رسمی اخذ رای در تمامی حوزه‌های انتخاباتی مجالس ملی و ایالتی در شهرهای مختلف پاکستان ساعت ۱۷ عصر (به وقت محلی) روز پنجشنبه به پایان رسید و شمارش آرا همچنان ادامه دارد.

کمیسیون انتخابات پاکستان با گذشت ۱۰ ساعت پس از پایان مهلت اخذ رای، اعلام نتایج رسمی شمارش آرا از حوزه‌های انتخاباتی را به صورت مرحله‌ای آغاز کرد اما همزمان شبکه‌های خبری پاکستان نیز نتایج غیررسمی شمارش آرای انتخابات را منتشر کردند.

آنچه از نیمه شب گذشته در شبکه‌های مختلف پاکستان منعکس می‌شود حاکی از پیشتازی فوق العاده نامزدهای انتخاباتی وابسته به حزب عمران خان (جنبش عدالت) است در عین حال کمیسیون انتخابات این کشور اعلام کرد که تنها مرجع اصلی و قطعی برای انتشار نتایج انتخابات است.

تیتر اکثر روزنامه‌های صبح امروز پاکستان اعم از اردو و انگلیسی زبان به درخشش نامزدهای حزب جنبش عدالت که مطابق با قوانین انتخاباتی این کشور “نامزدهای مستقل” هستند، اختصاص یافت.

در همین حال رئیس حزب جنبش عدالت پاکستان نیز مدعی پیشتازی نامزدهای خود در انتخابات شد و گفت که نمایندگان عمران خان سرنوشت دولت آتی پاکستان را مشخص می‌کنند.

با این حال نتیجه نهایی هنوز از سوی کمیسیون انتخابات پاکستان اعلام نشده و این وضعیت نگرانی احزاب این کشور را درپی داشته است.

نامزدهای انتخاباتی حزب عمران خان که به دلیل سلب نشان انتخاباتی حزب خود (جنبش عدالت) از سوی دیوان عالی پاکستان مجبور به حضور در رقابت‌های انتخاباتی بدون عنوان حزب متبوع خود بودند، در صورت پیشتاز قطعی در انتخابات مجبور به پیوستن به یک حزب دیگر که دارای کرسی در مجلس ملی است، هستند زیرا براساس قانون اساسی پاکستان نامزدهای مستقلی که موفق به کسب کرسی شده‌اند تا زمانی که به حزبی ملحق نشوند قادر به تشکیل دولت نخواهند بود.

رهبران دو حزب سنتی پاکستان مسلم لیگ نواز و حزب مردم که جز مدعیان اصلی تشکیل دولت آتی این کشور هستند، تاکنون نسبت به شمارش آرای انتخابات موضع گیری خاصی نکرده‌اند با این حال مسوولان این احزاب نیز خواستار اعلام فوری نتایج رسمی انتخابات شدند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »