... امروز: پنجشنبه - ۲۸ تیر - ۱۴۰۳
اجتماعی ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - 3:13 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
کپی شد!
0

سازمان بهداشت جهانی: مرگ بیش از ۱۳ میلیون نفر در جهان بر اثر کرونا

تدروس ادهانوم، رئیس سازمان جهانی بهداشت برای برطرف کردن مشکلات درخواست کرده که در آینده سرمایه‌گذاری بیشتری در سیستم بهداشتی انجام شود.

سیاست شرق _ بر اساس برآورد سازمان جهانی بهداشت (WHO)، بین ۱۳.۳ تا ۱۶.۶ میلیون نفر در سراسر دنیا بر اثر پاندمی کرونا جان خود را از دست داده‌اند. این آمار تنها بازه زمانی ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ را در بر می‌گیرد.
سازمان جهانی بهداشت (WHO) با اعلام آمار جان‌باختگان کرونا در سراسر جهان، تاکید کرده که درگذشتگان، افراد مبتلا به کرونا و سایر بیماری‌ها و جراحت‌هایی بوده‌اند که به دلیل فشار بیش از حد بر نظام پزشکی، نتوانسته‌اند به موقع درمان شوند. 

طبق اعلام کشورهای عضو WHO تعداد افرادی که تاکنون به دلیل ابتلا به کرونا یا در پیوند با آن جان باخته‌اند کمی بیش از ۶.۲ میلیون نفر در سراسر جهان است. بر این اساس سازمان جهانی بهداشت تخمین می‌زند که هفت تا ۱۰ میلیون مورد مرگ دیگر، به ضعف سیستم درمانی کشورها مربوط باشد. 

آمار اعلام شده سازمان جهانی بهداشت بر اساس روش محاسبه مازاد مرگ و میر است. در این روش تعداد مرگ و میرهای ثبت شده در یک سال  با میانگین مرگ و میر در سال‌های گذشته مقایسه می‌‌شود.

طبق این آمار بیشترین میزان مرگ و میر یعنی ۸۴ درصد در کشورهای جنوب شرقی آسیا، اروپا و آمریکا رخ داده‌اند. علاوه بر این میزان فوت مردان ۵۷ درصد و زنان ۴۳ درصد بوده است. 
کارشناسان این سازمان عنوان کرده‌اند که به دلیل محدودیت‌های کرونایی در بسیاری از کشورها، برخی از مرگ و میرهای معمول رخ نداده‌اند. به عنوان مثال می‌توان از تصادفات جاده‌ای و حوادث در محل کار نام برد. زیرا بسیاری از افراد در خانه و از راه دور کار می‌کرده‌اند و در برخی مناطق مقررات منع آمد و شد برقرار بوده است.

در گذشته نهادهای دیگر نیز آمار مشابهی از مرگ و میر ناشی از کرونا را ارائه کرده بودند. مثلا انستیتو سنجش و ارزیابی سلامت آمریکا (IHME) میزان مرگ و میر در ارتباط با همه‌گیری را ۱۵.۴ میلیون نفر اعلام کرده بود.

تدروس ادهانوم، رئیس سازمان جهانی بهداشت برای برطرف کردن مشکلات درخواست کرده که در آینده سرمایه‌گذاری بیشتری در سیستم بهداشتی انجام شود.

او با تاکید بر همکاری سازمان تحت مدیریتش با دیگر کشورها عنوان کرد که در آینده نباید درمان‌های حیاتی به دلیل مسائلی چون همه‌گیری به تعویق بیفتند.

رئیس سازمان جهانی بهداشت اخیرا در توییتی هشدار داده بود که با وجود کاهش آمار ابتلا به کرونا نباید ویروس کووید ۱۹ را دست‌کم گرفت. او عنوان کرده که دست‌کم گرفتن این ویروس باعث می‌شود که در مورد “جهش‌های این ویروس کور باشیم”

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »