... امروز: چهارشنبه - ۰۹ خرداد - ۱۴۰۳
علم و تکنولوژي ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - 4:44 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
کپی شد!
0

وزیر ارتباطات و اولین تصاویر ماهواره نور ۲

زارع پور: حالا هم فناوری ساخت ماهواره، هم ارسال و استقرار ماهواره و هم راه‌اندازی و کاربردی کردن ماهواره در دستان دانشمندان ایرانی است.

سیاست شرق _ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می گوید که تصاویر ارسالی از ماهواره نور (۲) را دیده است و این نخستین‌بار است که ماهواره بومی ایرانی تصاویر کاربردی رنگی با وضوح و دقت تفکیک زیاد ارسال می‌کند.

‌به نقل از ایرنا، «عیسی زارع‌پور» وزیر ارتباطات در پست اینستاگرامی خود نوشت: چه کسی باور می‌کرد که روزی ماهواره ایرانی در مدار پانصد کیلومتری زمین قادر باشد از همه‌جای کره زمین تصویربرداری رنگی کرده و این تصاویر را به ایستگاه‌های زمینی که آنها هم به دست جوانان ایرانی ساخته شده‌اند مخابره کند؟ چه کسی باور می‌کرد که ایران به جمع باشگاه کشورهای صاحب فناوری ماهواره‌ای بپیوندد؟

وزیر ارتباطات گفت که تصاویر ارسالی از ماهواره نور(۲) را دیدم. نخستین‌بار است که ماهواره بومی ایرانی تصاویر کاربردی رنگی با وضوح و دقت تفکیک زیاد ارسال می‌کند.

وی تاکید کرد: از دیدن این دستاورد بزرگ به خود بالیدم و به جوانان ایرانی، که از میان دشمنی‌ها، تحریم‌ها و تنگناها پیش رفته‌اند و در بیکران آسمان و فضا رقیب کشورهای صاحب‌نام در این حوزه شده‌اند درود فرستادم.

زارع‌پور تصریح کرد: حالا هم فناوری ساخت ماهواره، هم ارسال و استقرار ماهواره و هم راه‌اندازی و کاربردی کردن ماهواره در دستان دانشمندان ایرانی است؛ صدها نخبه و نابغه‌ای که تعهد و تخصص را با هم آمیخته اند و سالهاست برای توسعه دانش فضایی در گمنامی کار کرده‌اند تا بدین جا رسیده‌ایم. شیر مادر و نان پدر حلال‌تان باد که گُل کاشتید.

تصاویر مربوط به مرودشت فارس و خورموج بوشهر است

ماهواره نور ۲ اواخر اسفند سال گذشته به صورت کاملا سالم به مدار تزریق شده است. در حوزه دقت تصویربرداری و دقت تفکیک عکس، ماهواره نور۲ بهتر از نور ۱ است؛ همچنین در حوزه سنسورهای سیگنالی از سنسورهای پیشرفته‌تری در این ماهواره استفاده شده است.دومین ماهواره نظامی ایران با نام نور ۲ توسط ماهواره‌بر قاصد نیروی هوافضای سپاه به فضا پرتاب و با موفقیت در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین تزریق شد. 

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »