... امروز: چهارشنبه - ۲۷ تیر - ۱۴۰۳
سیاسی ۰۱ تیر ۱۴۰۱ - 8:18 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
کپی شد!
0

رفتن بنت، آمدن لاپید/ امیدواری نتانیاهو

رسانه‌های اسرائیل این رویداد را یک درام سیاسی بسیار مهم توصیف کردند.

سیاست شرق _ کابینه متزلزل اسرائیل عاقبت انحلال خود را اعلام کرد و نفتالی بنت، نخست‌وزیر و رهبر حزب کوچک «یامینا» و یائیر لاپید، وزیر خارجه ورهبر حزب «یش عاتید» موافقت کردند که با انحلال دوره کنونی کنست، به سوی انتخابات بعدی گام بردارد، روند متزلزلی که پیش از این نیز پیش بینی شده بود.

به نقل از روزنامه اسرائیلی جرزالم پست، در دوره موقت تا تشکیل دولت بعدی، یائیر لاپید مقام نخست‌وزیری را بر عهده خواهد گرفت.

رسانه‌های اسرائیل این رویداد را یک درام سیاسی بسیار مهم توصیف کردند زیرا سقوط دولت شکننده اسراییل با اکثریت ضعیف در کنست، امری حتمی بود.

ائتلاف دولت بنت- لاپید هفته گذشته یک سالگی خود را جشن گرفته بود.

این ‌دو در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که در هفته‌های اخیر برای جلوگیری از فروپاشی دولت «به هر اقدام لازم» دست زدند اما نتوانستند ثبات دولت را حفظ کنند.

نفتالی بنت و یائیر لاپید اعلام کردند که لایحه انحلال دوره کنونی مجلس را هفته آینده به رای‌گیری خواهند گذاشت و از آن به بعد، تا روشن شدن سرنوشت سیاسی کشور، نخست‌وزیری در دست یائیر لاپید خواهد بود.

بنیامین نتانیاهو، رهبر جناح اپوزیسیون، که در سه ماه اخیر سقوط دولت بنت- لاپید را «حتمی» می‌دانست، از این تحولات به‌شدت استقبال کرد و بازگشت خود و حزبش، لیکود، به قدرت را قطعی دانست.

نتانیاهو شامگاه دوشنبه مدعی شد که او و احزاب راست و مذهبی به زودی دولتی برپا خواهند کرد که «غرور ملی شهروندان اسرائیل را احیا کند».

تاریخ‌هایی در فاصله آبان تا آذر امسال برای برگزاری انتخابات بعدی ذکر شده است اما هنوز قطعی نیست. در این دوره، کابینه کنونی حالت انتقالی دارد.

دولت لرزان بنت- لاپید در پی چهار دور انتخابات پیاپی و بی‌ثباتی شدید سیاسی برپا شده بود اما مقارن با یک‌ساله شدن آن، به پایان خط خود رسید.

ائتلاف این دو سیاستمدار، که پیشتر در جناح‌های سیاسی رقیب بودند، با همراهی شماری از احزاب میانه، چپ و راستگرایان و همچنین با همراهی خارج از ائتلاف از سوی یک حزب کوچک عربی با دیدگاه‌های اخوان المسلمین برپا شده بود.

این ائتلاف تنها با حمایت ۶۱ نماینده از ۱۲۰ عضو کنست برپا شده بود و از آغاز راه خود، نشانه‌های زیادی از شکنندگی آن دیده می‌شد. تحلیلگران بسیاری این ائتلاف را ناهمگون و متزلزل می‌دانستند.

اما سیلوان عیدیت یک عضو حزب نفتالی بنت نخستین سیاستمدار تازه‌کاری بود که دو ماه و نیم پیش با جدا شدن از حزب «یامینا»، بنیامین نتانیاهو و جناح اپوزیسیون را به بازگشت به قدرت امیدوار کرد.

در هفته‌های گذشته شمار دیگری از نمایندگان ائتلاف، چه از راستگرایان افراطی و چه از احزاب چپ و عربی، هر یک با تهدید به عدم حمایت از دولت در رای‌گیری‌های مهم در مجلس، امتیازات زیادی گرفته‌ بودند.

با این حال، نفتالی بنت و یائیر لاپید همچنان تا بامداد دوشنبه مدعی بودند که هنوز قادر به اداره دولت هستند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »