... امروز: پنجشنبه - ۳۰ فروردین - ۱۴۰۳
سیاسی ۱۷ تیر ۱۴۰۱ - 5:31 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
کپی شد!
0

شینزو آبه، نخست وزیر سابق ژاپن، ترور و کشته شد

پلیس می‌گوید مظنون به بازجوها گفته است که از نخست وزیر سابق ناراضی بوده و قصد کشتن او را داشته است. 

سیاست شرق _ شینزو آبه، نخست وزیر سابق ژاپن، در شهر «نارا» این کشور، ترور و کشته شد.

به گزارش ان‌اچ‌کی، خبرگزاری رسمی ژاپن، سوء قصد به جان آقای آبه با شلیک گلوله در ساعت یازده و نیم روز جمعه ۱۷ تیرماه و وقتی که وی در کمپینی انتخاباتی در شهر نارا مشغول سخنرانی بود، صورت گرفته است و حاضران صدای دو شلیک گلوله را شنیده‌اند.

آتش‌نشانی شهر نارا در غرب ژاپن در همان ابتدای انتشار این خبر گفته بود که نشانه‌های حیات در آقای آبه دیده نمی‌شود. دولت ژاپن اما در اولین واکنش رسمی وضعیت وی را «نامعلوم» اعلام کرده بود. 

یوئیچی ماسوزو، فرماندار سابق توکیو هم در توییتی نوشت که نخست‌وزیر سابق ژاپن در حالت ایست قلبی-ریوی قرار دارد. عبارت ایست قلبی-ریوی در ژاپن اغلب در گزارش‌های اولیه و پیش از تایید رسمی مرگ استفاده می‌شود.

اطلاعات بیشتر درباره مظنون

 پلیس ژاپن مردی مظنون و ۴۱ ساله به نام «یاماگامی تتسویا» را به اتهام تلاش برای قتل شینزو آبه دستگیر کرده است. پلیس ژاپن می‌گوید مظنون به آقای آبه از پشت شلیک کرده است. 

طبق گزارش ان‌اچ‌کی مظنون بازداشت شده ساکن همان شهر محل حادثه است. منابع دفاعی می‌گویند که وی به مدت سه سال تا حدود سال ۲۰۰۵ برای نیروی دفاع شخصی دریایی کار می‌کرد.

پلیس می‌گوید مظنون به بازجوها گفته است که از نخست وزیر سابق ناراضی بوده و قصد کشتن او را داشته است. 

روایت یک شاهد عینی

زنی که در محل حادثه حضور داشت گفت که آبه بعد از شلیک دومین گلوله به زمین افتاد. او اضافه کرد مردی را دید که از پشت سر به آبه که در حال سخنرانی بود نزدیک می‌شد. وی تصریح کرد که بعد از شلیک گلوله نخست کسی را ندیده که زمین بخورد اما آبه به محض شلیک گلوله دوم به زمین افتاد. 

رئیس انجمن شکارچیان ژاپن این احتمال را داد اسلحه‌ای که در تیراندازی استفاده شد ممکن است یک اسلحه دست ساز بوده باشد اما پلیس گفته است که احتمالا در این حمله از تفنگ ساچمه‌ای استفاده شده است.

اما ساساکی یوهی معتقد است که یک تفنگ ساچمه‌ای آن صدای خشک و کوبنده را که شاهدان توصیف کرده‌اند تولید نمی‌کند.

او اضافه کرد ویدئویی که از انتشار دود پس از شلیک گلوله دیده است که یک تفنگ معمولی هرگز به این میزان دود تولید نمی‌کند.

واکنش نخست وزیر فعلی ژاپن

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن درباره وضعیت شینزو آبه که هم حزبی او است گفت که وی در وضعیت «بسیار وخیم» قرار دارد.

وی افزود: «این یک اقدام وحشیانه در میانه مبارزات انتخابات بود که اساس دموکراسی است و عمل کاملا نابخشودنی محسوب می‌شود.»

آقای کیشیدا در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ که آبه نخست وزیر ژاپن بود، ریاست دستگاه دیپلماسی این کشور را برعهده داشت. 

کیشیدا و وزرای کابینه‌اش پس از تیراندازی از رویدادهای مربوط به مبارزات انتخاباتی در سراسر کشور به سرعت به توکیو بازگشتند. کیشیدا پس از ورود به دفتر نخست وزیری گفت: «من برای زنده ماندن آبه از ته قلبم دعا می‌کنم.»

آبه در سال ۲۰۲۰ به دلیل یک مشکل مزمن در سلامتی‌اش از سمت نخست وزیری ژاپن کناره‌گیری کرد. وی از دوران نوجوانی به «کولیت زخمی» مبتلا شده که با درمان کنترل شده بود. 

در همین حال وزارت داخلی ژاپن اعلام کرد هیچ برنامه‌ای برای به تعویق انداختن یا تغییر تاریخ انتخابات پارلمانی ژاپن که قرار است روز یکشنبه برگزار شود‏، وجود ندارد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »