... امروز: پنجشنبه - ۳۰ فروردین - ۱۴۰۳
سیاسی ۰۳ مرداد ۱۴۰۱ - 11:38 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
کپی شد!
0

السودانی» نامزد نخست وزیری عراق شد/ او کیست؟

کمیته شیعیان موسوم به چارچوب هماهنگی، بر سر نامزدی محمد شیاع السودانی برای نخست‌وزیری به توافق رسیدند.

سیاست شرق _ اعضای کمیته شیعیان موسوم به «الاطار التنسیقی» (چارچوب هماهنگی) بعد از ظهر امروز دوشنبه (سوم مرداد ماه)، نشستی در منزل هادی العامری رئیس ائتلاف الفتح برگزار کردند و از محمد شیاع السودانی برای پست نخست وزیری عراق حمایت کردند.

خبرگزاری رسمی عراق (واع) گزارش داد، چارچوب هماهنگی در این نشست، با اجماع اعضا، بر سر تصدی منصب نخست وزیری محمد شیاع السودانی به توافق رسیده‌اند.

«احمد الاسدی» رئیس فراکسیون پارلمانی «سند» هم با انتشار توئیتی، خبر داد که مسئله نخست وزیری حل شده است. یک منبع در دفتر الاسدی گفت که منظور وی، قطعی شدن نامزدی السودانی برای نخست وزیری است.

این در حالی است که شبکه خبری السومریه هم به نقل از «فاضل الفتلاوی» نماینده ائتلاف الفتح گزارش داد که چارچوب هماهنگی، بر سر نخست وزیری السودانی به توافق رسیده‌اند.

الفتلاوی گفت که این مسئله نهایی شد و پس از آن صورت گرفت که «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق، از نامزدی برای نخست وزیری کناره‌گیری کرد.

وی تأکید کرد، السودانی به چارچوب هماهنگی و نمایندگان مستقل نزدیک است و «امیدواریم که کردها نیز بر سر نامزد خود برای ریاست جمهوری به توافق برسند».

السودانی متولد ۱۹۷۰ میلادی در بغداد است. وی در سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ و در دوران نخست وزیری حیدر العبادی، به عنوان وزیر کار و امور اجتماعی مشغول به فعالیت بود.

وی در سال ۲۰۱۶ هم وزیر صنعت بود. وی از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴، عهده‌دار وزارت حقوق بشر عراق بوده است. او همچنین از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰، استاندار «میسان» بوده است.

این در حالی است که چندی پیش نمایندگان فراکسیون الصدر استعفا کردند و نمایندگان دیگری، جایگزین فراکسیون صدر شدند.

 جریان صدر عراق طی انتخابات اخیر، موفق شد با کسب ۷۳ کرسی از اصل ۳۲۹ کرسی پارلمانی در صدر قرار گیرد و پس از آن، ائتلاف سنی تقدم با ۳۷ کرسی و ائتلاف دولة القانون با ۳۳ کرسی، حزب دموکرات کردستان عراق با ۳۱ کرسی، ائتلاف کردستان و ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری با ۱۷ کرسی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »