... امروز: یکشنبه - ۰۲ مهر - ۱۴۰۲
سیاسی ۱۲ شهریور ۱۴۰۲ - 11:45 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
کپی شد!
0

امیرعبداللهیان: نشست سه‌جانبه ایران، ترکیه و عربستان در دستور کار قرار دارد

امیرعبداللهیان: نشست سه‌جانبه آنکارا، ریاض و تهران، با هدف افزایش همکاری اقتصادی میان این کشورها، در دستور کار قرار دارد.

سیاست شرق _ حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، بعدازظهر یکشنبه، پس از دیدار با هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه در تهران، اظهار داشت: نشست سه‌جانبه آنکارا، ریاض و تهران، با هدف افزایش همکاری اقتصادی میان این کشورها در دستور کار قرار دارد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، بعدازظهر یکشنبه، ۱۲ شهریور، پس از دیدار چهار ساعته با هاکان فیدان، همتای ترکیه‌ای خود ، همچنین از هدف‌گذاری ایران و ترکیه به منظور انجام تبادلات تجاری ۳۰‌ میلیارد یورویی خبر داد.

او گفت‌وگوهای خود با وزیر امور خارجه ترکیه را “خوب و مفید” ارزیابی کرد و افزود: «در این دیدار درباره همه ابعاد گفت‌وگوهایی صورت گرفته، با یکدیگر تبادل نظر کردیم و اجرای برنامه جامع همکاری‌های آنکارا و تهران را که چند ماه پیش در سفر رئیس‌جمهور ترکیه به تهران انجام شد، مورد بحث قرار دادیم.»

امیرعبداللهیان با اشاره به اتفاق‌نظر میان ایران و ترکیه برای “رفع موانعی در مسیر همکاری‌‌‌ها”، اظهار داشت که جمهوری اسلامی و ترکیه، برای دست‌یابی به هدف تبادلات تجاری ۳۰‌ میلیارد یورویی در میانه راه قرار دارند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی همچنین اظهار داشت که در خصوص موضوعاتی نظیر حمل و نقل و ترانزیت، مسائل کنسولی و انتقال محکومین میان ایران و ترکیه، و همچنین موضوعات علمی فناوری، صنعت، انرژی، تبادل استاد و دانشجو، گردشگری و تبادل تیم‌های ورزشی با ترکیه “گفت‌وگوهای خوبی” داشته است.

امیرعبداللهیان بیان کرد: اتفاق نظر داریم بر بروزرسانی سند تجارت ترجیحی و در حوزه حمل و نقل و ترانزیت اتفاق نظر داریم که مسیرهای ترانزیت در منطقه ما مسیرهای مکمل بین ایران و ترکیه است و مسیرها عامل رقابت نیست، بلکه عامل تکمیل همکاری‌ها بین ایران و ترکیه است.

امیرعبداللهیان بیان کرد: بعد از گذشت پنج سال، فردا نشست کمیته انتقال محکومان به صورت مشترک در آنکارا برگزار خواهد شد. امیدوار هستیم اتباع دو کشور در ترددهای خود قوانین را رعایت کنند و ثانیا بتوان نسبت به تبادل مجرمان و زندانیان اقدام لازم را در چارچوب همکاری‌های انسانی به عمل بیاوریم.

وی گفت: در خصوص افتتاح گذرگاه‌های مرزی جدید، از سال گذشته با همکاران خودمان در ترکیه گفت‌وگو کردیم که علاوه بر بازارچه مرزی ساری سو، بازارچه‌های کوزه رش، پیراحمد کندی و … در دستورکار قرار بگیرد. پیشنهاداتی از ترکیه دریافت کردیم که همکاران ما در وزارت کشور این موضوع را در دستورکار جدی قرار داده‌اند.

وزیر خارجه افزود:‌ در مذاکرات امروز بر مسأله آب و مشکلات کم آبی و حساسیت‌های ایجاد شده تأکید کردیم. اتفاق نظر داریم کمیته فنی مشترک تشکیل شده از سال گذشته در آینده نزدیک به تهران سفر و دور جدید گفت‌وگوها بین کمیته‌های فنی مورد توجه جدی ما قرار دارد. استفاده منصفانه از آب رودخانه ارس با در نظر گرفتن حق‌آبه تاریخی، عرفی و زیست محیطی به منابع پایین دست ارس باید به صورت کامل صورت بگیرد. آقای فیدان در مسیر گفت‌وگوها و مذاکرات و رفع نگرانی هموطنان ایرانی دستورات لازم را صادر خواهد کرد.

با بیان اینکه درباره برخی مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو کردیم، اظهار داشت: موضوع اولی که در حوزه جهان اسلام  به آن پرداختیم اقدامات فعال‌تر برای مقابله با اسلام هراسی و جلوگیری از اهانت به کتب آسمانی و قرآن کریم بود. همچنین تمرکز به موضوع فلسطین و مسأله قدس به عنوان اولویت کشورهای اسلامی و کشورهای منطقه از دیگر موارد مورد گفت‌وگو بود. تأکید کردیم رژیم صهیونیستی و حضور رژیم صهیونیستی در منطقه نتیجه‌ای جز فتنه انگیزی و تفرقه افکنی بین کشورهای مسلمان و دامن زدن به ناامنی‌ها در منطقه نداشته است.

امیرعبداللهیان در بحث قفقاز اضافه کرد: قویا معتقدیم زمان عبور از دوره تنش و درگیری به دوره صلح و همکاری در قفقاز فرارسیده است. در گفت‌وگوهایی که اخیرا با الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان داشتیم، توافقات خوبی بین ما صورت گرفت. از توافقات و گفت‌وگوهای ارمنستان و آذربایجان در این زمینه استقبال می‌کنیم و بار دیگر تأکید می‌کنیم هرگونه تغییر ژئوپلیتیک در منطقه و هرگونه اقدام برای محدود کردن مسیرهای تاریخی ترانزیتی موجود در منطقه را هرگز برنخواهیم تافت.

وی گفت: درباره وضعیت در اوکراین، افغانستان و فرمت‌های سه جانبه‌ای که در پی عادی شدن روابط ایران و عربستان، می‌تواند شکل بگیرد، با آقای هاکان فیدان گفت‌وگو کردیم. دو طرف اتفاق نظر داریم که با توجه به ابراز تمایل عربستان، در آینده نسبت به تشکیل نشست سه جانبه ایران، عربستان و ترکیه با هدف تمرکز بر همکاری‌های هر چه بیشتر اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری اقدام کنیم.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: درباره پیشنهاد آقای هاکان فیدان در خصوص از سرگیری فرمت ایران، آذربایجان و ترکیه با هدف همکاری‌های نیرومندتر با هدف برقراری صلح و ثبات در قفقاز اتفاق نظر داریم.

وی در پاسخ به سؤالی بیان کرد: از سال گذشته بر سر تشکیل کمیته فنی مشترک در حوزه آب توافق کردیم و سال گذشته هیأتی از ایران به ترکیه سفر و توافقات خوبی انجام شد و امروز در گفت‌وگو با همتای ترکیه‌ای بر استمرار این گفت‌وگوها و توجه جدی ترکیه بر موضوع رودخانه ارس و در موضوع انتقال کامل،‌دقیق،  عرفی و متعارفی که در طی سالیان متمادی به مناطقی در شمال غرب ایران در حوزه‌های آبی سرچشمه گرفته از ترکیه گفت‌وگو کردیم. 

وی افزود: وزیر خارجه ترکیه بیان کرد که هیچ برنامه‌ای در ترکیه برای محروم کردن و یا کاهش استان‌های واقع در شمال غربی ما از دسترسی به آب‌های مناطق بالادستی در ترکیه وجود نخواهد داشت.

امیرعبداللهیان با اشاره به مساله سوریه، گفت که ایران از “ظرفیت روابط دوستانه با ترکیه و سوریه” برای رفع نگرانی‌های ترکیه و حفظ تمامیت ارضی سوریه تلاش می‌کند.
او افزود: «درباره نگرانی‌های ترکیه در مرزهای سوریه هم به بحث و تبادل نظر پرداختیم و معتقدیم نگرانی سوریه و ترکیه از موضوعاتی چون تروریسم و آوارگان باید از طریق دیپلماسی و گفت‌وگو برطرف شود.»

هاکان فیدان که به عنوان وزیر امور خارجه ترکیه برای نخستین بار به ایران سفر می‌کند، در این نشست خبری اعلام کرد که ترکیه در چارچوب هشتمین نشست شورای عالی ایران و ترکیه، در آنکارا میزبان ابراهیم رئیسی، رئيس‌جمهور ایران خواهد بود.

فیدان همچنین از حصول توافق بین ایران و عربستان، ابراز خشنودی کرد و گفت ایران، عربستان و ترکیه “کشورهای مسئولیت‌ پذیر منطقه” هستند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »