... امروز: یکشنبه - ۰۳ تیر - ۱۴۰۳
سیاسی ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - 1:25 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
کپی شد!
0

آغاز رای‌گیری انتخابات پارلمانی لبنان در حوزه‌های خارجی

سیاست شرق _ مرحله اول انتخابات پارلمانی لبنان امروز (جمعه) با رای‌گیری در حوزه‌های انتخاباتی در ۱۰ کشور عربی و اسلامی آغاز شد و رای‌گیری در سایر کشورها نیز روز یکشنبه انجام خواهد شد.

به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، مرحله اول انتخابات پارلمانی لبنان امروز در حوزه‌های انتخاباتی ۱۰ کشور عربی و اسلامی از جمله ایران، عراق، سوریه، عربستان، کویت، قطر، عمان، مصر، بحرین و اردن آغاز شد.

قرار است امروز ۳۰ هزار و ۹۲۹ لبنانی در این کشورها که امروز تعطیل رسمی است، پای صندوق‌های رای‌گیری حضور یابند.

لبنانی‌های ساکن امارات نیز همانند لبنانی‌های ساکن کشورهای غربی روز یکشنبه هشتم مه که در این کشورها تعطیل رسمی است، پای صندوق‌های رای می‌روند.

در بین ۱۰ کشور یاد شده، تعداد رای‌دهندگان لبنانی در عربستان بیشتر است و بیش از ۱۳ هزار لبنانی در این کشور رای می‌دهند.

اولین مرکز رای‌گیری در تهران ساعت ۵:۳۰ صبح امروز به وقت بیروت گشوده شد و ۶۴۲ لبنانی برای مشارکت در این رای‌گیری که تا ساعت ۸:۳۰ به وقت بیروت ادامه دارد، ثبت‌نام کرده‌اند.

تعداد کل رای‌دهندگان لبنانی که در خارج از این کشور برای حضور در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۲۲ ثبت نام کردند، بیش از ۲۲۵ هزار تن است که سه برابر تعداد رای‌دهندگان در انتخابات سال ۲۰۱۸ است، در آن انتخابات حدود ۹۲ هزار لبنانی شرکت کردند.

طبق آماری که مرکز جهانی اطلاعات اعلام کرده، حدود ۹۷۰ هزار لبنانی در این انتخابات شرکت خواهند کرد که حدود ۲۵ درصد آنها را لبنانی‌های ساکن ۵۸ کشور مختلف تشکیل می‌دهند.

لبنانی‌های ساکن این کشور نیز در تاریخ ۱۵ مه(۲۵ اردیبهشت) برای انتخاب پارلمان جدید به پای صندوق‌های رای می‌روند.

پس از اتمام ساعت رای‌گیری، درب‌های حوزه‌ها بسته شده، صندوق‌ها به لبنان فرستاده خواهند شد تا همزمان با آراء جمع‌آوری شده در تاریخ ۱۵ مه(۲۵ اردیبهشت)، شمارش شوند.

در انتخابات سال ۲۰۱۸ پارلمان لبنان، حزب‌الله با ایجاد ائتلاف با احزاب نزدیک به خود، اکثریت را در مجلس لبنان به دست آورد و قرار است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »