... امروز: یکشنبه - ۰۳ تیر - ۱۴۰۳
سیاسی ۰۶ مرداد ۱۴۰۱ - 7:12 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه
کپی شد!
0

امانوئل مکرون، روسیه را استعمارگر جدید خواند

مکرون: روسیه با استفاده ابزاری از اطلاعات، انرژی و غذا، در حال پیشبرد نوعی جنگ مرکب جهانی برای دست‌یابی به اهداف خود در جنگ اوکراین است.

سیاست شرق _ امانوئل مکرون، در جریان سفر به بنین، کشوری که ۱۵۰ سال تحت استعمار فرانسه بود، روسیه را یکی از آخرین دولت‌های امپریالیست و استعمارگر جهان توصیف و مسکو را به پیشبرد گونه‌ای از جنگ‌های مرکب متهم کرد.

به نقل از یورونیوز، پنچ ماه پس از آغاز جنگ اوکراین، رئیس جمهوری فرانسه همچنان لحن خود را نسبت به سیاست‌های ولادیمیر پوتین تندتر کرده است.

متهم کردن روسیه به «استعمارگری» از سوی کشوری که نزدیک به دو قرن با حضور نظامی در قاره آفریقا بسیاری از سرزمین‌های این منطقه را زیر سیطره خود داشت، عمدتا با واکنش انتقادآمیز جریان‌های سیاسی-رسانه‌ای چپ‌گرای فرانسه مواجه شده است.

کشوری که هیچگاه از قربانیان تاریخ استعماری خود در آفریقا عذرخواهی نکرده است. سرزمینی که امروز با نام جمهوری بنین شناخته می‌شود از سال ۱۸۹۴ تا ۱۹۶۰ در اشغال نظامی فرانسه بود.

امانوئل مکرون در دومین ایستگاه سفر منطقه‌ای خود به آفریقا، پس از کامرون به جمهوری بنین رفت. رئیس جمهوری فرانسه در یک نشست خبری مشترک با پاتریس تالون، رئیس جمهوری بنین در شهر بندری پوتونو گفت: «روسیه [با تصمیم] به اشغال کشور همسایه، یکی از آخرین قدرت‌های امپریالیستی استعمارگر است.»

تلاش قدرت‌ها برای یافتن هم‌پیمانان جدید

به نظر می‌رسد امانوئل مکرون تلاش می‌کند تا مانع از نزدیک‌تر شدن و وابستگی بیشتر دولت‌های آفریقایی به روسیه شود. مسکو، در دوران جنگ سرد و استعمارزدایی، یکی از متحدان دیپلماتیک و بعضا نظامی استقلال‌طلبان بود.

ایفای نقش پرررنگ حمایتی از جنبش‌های استعمارستیز از اواسط دهه ۱۹۶۰، از سوی اتحاد جماهیر شوروی به جمهوری خلق چین و متعاقبا به کشورهای پیرامونی بلوک شرق و جنبش عدم تعهد، ازجمله کوبا واگذار شد.

انتقاد ماکرون از بی‌طرفی آفریقا در جنگ روسیه علیه اوکراین

مکرون روسیه را متهم کرد که با استفاده ابزاری از اطلاعات، انرژی و غذا، در حال پیشبرد نوعی جنگ مرکب جهانی برای دست‌یابی به اهداف خود در جنگ اوکراین است. رئیس جمهوری فرانسه در جریان سفر به کامرون و در حضور پل‌ بی‌یا، رئیس جمهوری این کشور در یائونده، با متهم کردن مسکو به «دورویی»، از رویکرد رهبران آفریقایی در عدم محکومیت صریح حمله نظامی روسیه به اوکراین به‌شدت انتقاد کرده بود.

بسیاری از کشورهای آفریقایی واردکننده عمده غلات از اوکراین و روسیه هستند. در پی کاهش گسترده صادرات از این دو کشور درگیر جنگ، سازمان ملل متحد بارها نسبت به بروز قحطی و خطر گرسنگی در آفریقا هشدار داده بود.

روسیه و اوکراین هفته گذشته و با میانجیگری دبیرکل سازمان ملل و ترکیه برای از سرگیری صادرات غلات از بنادر دریای سیاه، توافق کردند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »