... امروز: چهارشنبه - ۰۳ مرداد - ۱۴۰۳
سیاسی ۰۷ شهریور ۱۴۰۲ - 11:40 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
کپی شد!
0

نشست خبری رییس جمهور با رسانه ها به مناسبت هفته دولت

بریکس: عضویت ایران در بریکس و شانگها و حضور در ائتلاف منطقه‌ای و فرامنطقه‌های بسیار درست است. مسئله رفع تحریم را دنبال می‌کنیم، اما اگر آن‌ها بخواهند ما تصمیم بگیریم که نخواهیم کرد.

سیاست شرق _ رئیس‌جمهور می گوید: همه شاخص‌ها نشان دهنده رشد، تلاش و پیشرفت است و نشان می‌دهد که تلاشهای که انجام شده، جواب داده و بعد از این هم جواب خواهد داد.

به نقل از ایسنا، سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری، در نشست خبری که صبح سه‌شنبه ۷ شهریور ۱۴۰۲ به مناسبت هفته دولت در سالن اجلاس سران برگزار شد، طی اظهاراتی گفت: دولت ۲ سال قبل کارش را در حالی آغاز کرد که شرایط و وضعیت کشور خاص بود و در آن شرایط با کرونا و کسری بودجه، تورم و کاهش کالاهای اساسی مواجه بود که برخی از صاحب نظران نسبت به مدیریت شرایط توسط دولت تردید داشتند. ما با اتکا به خدا و توانمندی‌های داخلی در کشور کار را آغاز کردیم؛ برخی از دشمنان ما برای پیشبرد شرایط ناباور بودند اما در کشور ظرفیت‌های فراوانی وجود دارد و ما معتقدیم با تغییر گفتمانی که در دولت رخ داد و بازگشت به مردم اتفاق افتاد و با رجوع به داخل می‌توان بسیاری از مسائل را در کشور حل کرد. دولت کار خود را با این نگاه آغاز کرد.

 همه شاخص‌ها نشان دهنده رشد، تلاش و پیشرفت است

وی با اشاره به «تلاش‌های انجام شده از سوی کادر درمان در پایان دادن به کرونا در کشور» عنوان کرد: کسری بودجه می‌توانست قریب به ۴۸۰ میلیارد در کشور مشکل ایجاد کند، با ایجاد منابع در کشور جبران شد و وضعیت تورمی قریب به ۶۰ درصد به ۴۶ درصد فعلی تبدیل شد و همچنین وضعیت کالاهای اساسی به نحوی اطمینان بخش شد و شرایط کسب و تحصیل و تلاش متفاوت شد به نحوی که رشد اقتصادی. در ۱۴۰۰ بر خلاف قبل ۴ درصد و بیشتر از آن را نشان داد که این‌ها نشان دهنده ایجاد امید در کشور است.

وی هم‌چنین با اشاره به «کاهش تورم تولید از ۱۰۳ به ۳۰ درصد» ادامه داد: همه شاخص‌ها نشان دهنده رشد، تلاش و پیشرفت است. وضعیت اشتغال نیز که بسیاری نگران آن بودند به ۸.۲ درصد رسیده است. همه شاخص‌ها نشان می‌دهد که تلاش‌هایی که انجام شده، جواب داده و بعد از این هم جواب خواهد داد.
 

دشمنان در منزوی کردن ایران اسلامی، موفق نشدند

رئیس‌جمهور با اشاره به سیاست‌های دشمنان در قبال ایران گفت: دشمن تلاش کرد دو راهبرد منزوی کردن ایران در جهان و مایوس کردن مردم در درون را دنبال کند که در هر دو شکست خورد؛ در بعد منزوی کردن ایران اسلامی موفق نشدند؛ چراکه در ابتدا اعلام کردیم که موضوع برجام نه اولین مورد پیگیری ما است و نه آخرین آن خواهد بود و ما پرونده‌های زیادی در حوزه سیاست خارجی داریم که در دستور کار دولت است و همه آن‌ها را همزمان دنبال می‌کنیم؛ ارتباط با کشورهای همسایه و همچنین کشورهای اسلامی و کشورهای همسو را دنبال کردیم و سطح روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری را ارتقا دادیم و در حوزه ارتباط تجاری با کشورهای همسایه و همسو شرایط ما نسبت به دولت قبل با رشد ۱۴ درصدی مواجه هستیم.

وی تاکید کرد: در حوزه ارتباطات تجاری منطقه و همچنین اقدامات تجاری که برخی معتقد بودند که نمی‌شود، آن‌چنان که باید، کاری انجام داد، در دولت رکورد آن شکسته و معلوم شد که ظرفیت‌های بسیاری در کشور وجود دارد؛ ارتباطات با آمریکای لاتین، آفریقا و بسیاری از کشورهای آسیایی و فعال شدن در اتحادیه اوراسیا و عضویت در پیمان شانگهای و اخیرا در بریکس همه نشان از آن است که  ایران اسلامی ظرفیت و جایگاه دارد و دشمن در سیاست و راهبرد منزوی کردن ایران اسلامی موفق نشد؛ وضعیت سیاسی، تجاری و اقتصادی ما نشانگر شکست دشمن در این راهبرد خود است.

مردم دشمن را ناکام گذاشتند

رئیس‌جمهور با بیان این‌که «در حوزه ناامید و مایوس کردن مردم همین روند را دنبال کردند»، گفت: چند ماهی از دولت نگذشته بود که حمله سایبری سراسری به پمپ بنزین‌ها صورت گرفت. در سراسر کشور تلاش کردند با ایجاد مشکل مردم را عصبانی کنند اما مردم هوشیارانه و با بصیریت کار را دنبال کرده و دشمن را ناکام گذاشتند.

وی ادامه داد: دشمن فهمید مردم با دولت همراهی دارند و بنای دولت هم بر کار است و شعار دولت «ما می توانیم» است؛ اعتقاد دولت این است همچنان که ایران در حوزه های مختلف، دفاع مقدس و دفاع از حریم حرم و حوزه علم و فناوری و صنایع هسته ای و نظامی موفق شد، حتما در حوزه های دیگر هم موفق می‌شود.

رئیسی خاطرنشان کرد: دشمن احساس کرد کشور در حال پیشرفت است؛ این همان تحلیل به جا و حکیمانه‌ای که رهبری در دانشکده افسری فرمودند؛ لذا دشمن به ایجاد اغتشاش در کشور روی آورد. تصور می‌کرد که می‌تواند کار را با اغتشاش دنبال کند. حتی غربی‌ها میز مذاکره را ترک کرده و دل یه اغتشاشات بستند. تصورشان این بود که در اغتشاشات می‌توانند به اهداف‌شان برسند اما مردم دشمن را ناکام گذاشتند. بعد از آن، آن‌ها بلافاصله پیام دادند که می‌خواهیم به میز مذاکره برگردیم و دوباره سخن را آغاز کنیم، آن‌ها برای دنبال کردن اهداف‌شان در اغتشاشات ناامید شدند.

وی ادامه داد: آن‌ها دنبال ناامید کردن مردم در بخش‌های مختلف بودند که مردم آن‌ها را ناامید گذاشتند و تلاش و امید در مردم روز به روز زیاد شد که شاخص‌های اقتصادی تولید و علم و فناوری و کارهای دانش‌بنیان در کشور این موضوع را نشان می‌داد که همه به دست جوانان و مردم انجام شده است. در سفرهای خارجی که قبلا از صنایع دستی و محصولات اصفهان و بخش های دیگر کشور می‌بردند اما ما ترجیح می‌دهیم محصولات دانش بنیان را ببرند تا توانمندی علمی جوانان را نشان دهیم. امروز را روزی برای ایران اسلامی می‌دانیم که از ایران پیشرفته و فناور یاد می‌شود.

رئیس جمهور بیان کرد: بسیاری تلاش می‌کنند عرصه را به نحوی اطلاع‌رسانی و جلوه دهند که ناامیدی و «شما نمی‌توانید» و «مگر می‌شود» را القا کنند اما کارهای بزرگی انجام شده است. نمونه آن پروژه و طرحی است دیروز بهره‌بردای آن آغاز شده است. این از جلوه‌هایی است که قراداد بسته و ایران را در شرایط تحریمی ترک کردند چون تصور می‌کردند کار روی زمین می‌ماند اما متخصصان ایرانی نشان دادند کار بر زمین نمی‌ماند. کار را به نتیجه رساندند و ما دیروز دیدیدم. از این قبیل کارها در کشور داریم.

در کنار راهیان نور راهیان پیشرفت فعال شود

رئیسی افزود: به دوستان دانشگاهی پیشنهاد کردم در کنار راهیان نور راهیان پیشرفت فعال شود که چه کارهای بزرگی انجام شده و چه کارهایی در دست اقدام است. دشمن در این حوزه هم نتوانست کارش را پیش ببرد. برای مشکلات اساسی که باعث نگرانی شده، برنامه‌ریزی داریم از جمله آن ناترازی در حوزه برق، آب، گاز، بانکی و بودجه ای است که در برنامه هفتم آمده است. این برنامه‌ریزی همراه حرکت و اقدام است.

وی گفت: ۲۲ هزار مگاوات ناترازی برق داشته و ۷ هزار آن ناترازی جبران شده یعنی تولید برق با ایجاد نیروگاه داشتیم. برق صنعتی را از خانگی جدا می‌کنیم که برق صنعتی خودش می‌تواند تولید داشته و به برق خانگی اتصال نمی‌کنیم. مدیریتی برای برق شد که خاموشی در خانه‌ها نباشد و در تابستان این‌ها کارهای مدیریتی صورت گرفته است.

رئیس جمهور با اشاره به دور اول سفرش به اهواز گفت: در دور اول سفر برای رفع مشکل فاضلاب اهواز چهار جبهه کاری مشغول به کار در اهواز بود که این میزان در سفر دوم به ۱۵۴ جبهه کاری رسید و تمام شهر تبدیل به کارگاه شده است و دیگر و نگرانی ها رفع شده که در بسیاری از شهرها مثل سنندج و همدان اینگونه است.

وی ادامه داد:هدف گذاری شده است؛ ۱۰ هزار روستا که تنش آبی داشت مشکل تنش آبی ۳۵۰۰ روستا حل شده است و دیگر نگرانی مساله آب ندارند و برای روستاهای دیگر هم برنامه ریزی شده است.

رایگان شدن آب و برق و گاز خانواده‌های کم درآمد در برنامه دولت است

رئیس جمهور در ادامه نشست خبری خود با تاکید بر این‌که «در مسئله آب، برق و گاز و مسائل مختلف قشر محروم جامعه دغدغه داریم» گفت: دولت نسبت به  پرداخت یارانه‌ها و تامین مسکن قشر محروم و همچنین اختصاص زمین و دادن تسهیلات به این قشر دغدغه دارد.

وی هم‌چنین با بیان این‌که «بخشی از ۱۰۰ هزار واحد مسکونی که پریروز تحویل داده شد در همین راستا بوده است» گفت: رایگان شدن آب و برق و گاز برای خانواده‌های کم درآمد نیز، در برنامه دولت است همچنین بیمه سلامت ۶ میلیون نفر در کشور به صورت رایگان انجام شده است.

وی با بیان این‌که «اولین تاکید دولت این است که اقتصاد را مردمی کنیم» خاطرنشان کرد: معتقدیم با مشارکت مردم و نشاط اجتماعی خیلی از مسائل حل می‌شود.

رئیسی با اشاره به این‌که «بهار امسال ۲۵ میلیون نفر از مردم در رویدادهای مختلف فرهنگی و هنری با نشاط بالا شرکت کردند» تصریح گرد: عید امسال نیز ۵ میلیون سفر نوروزی داشتیم و همه این‌ها نشان می‌دهد که مردم علی‌رغم گله‌هایی که دارند اما با نشاط و مشارکت بالا برای باز کردن گره‌ها حضور دارند.

وی افزود« امیدواریم دولت بتواند با همراهی مردم و با نگاه به ظرفیت‌های داخلی مسیرش را ادامه دهد، چون همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند به قله نزدیکیم و هرگز در این مسیر ناامیدی در دل راه نخواهیم داد.

رئیس جمهور در پاسخ به این که «دستاوردهای دولت سیزدهم از برخی جریانات اصلاح طلب نادیده گرفته می‌شود و حتی ممکن است تصمیم بگیرد، واکنش دولت به این جریانات چیست؟» گفت: انصاف خوب است. اشکالی وجود ندارد که با نقد همراه باشد، اما آنچه انجام شده و تلاش‌ها را می‌بینند. ممکن است در حوزه‌ای هم موفق نباشم، اما باید به مردم شفاف شود که چه مشکلاتی وجود دارد.

وی اضافه کرد: ما باید اینها را در سبد نظام ببینیم. این دیدگاه متفاوت است، اما نباید به ملی بی تفاوت بود. همه یک مردم داریم و آن مردم را می شناسیم و باید نسبت به آن شکرگذاری کنیم و آن چیزی که وجود دارد مشکلی نیست که بازگو شود.

رئیس جمهور گفت: ما نباید مشکلات را به مردم منتقل کنیم. ما آمدیم مشکل جامعه را حل کنیم نه اینکه مردم را نگران کنیم. بنای ما حل مشکل است.

وی افزود: به عنوان مثال، ۴۲۰۰ تومانی مشخص است، اما دولت نمی‌خواهد از کنار مسائل عبور کند، چالش را شناسایی کند. نگاه ما همه حل مسئله است و معتقدیم که دوستان و عزیزی که دغدغه مند مردم هستند با انصاف نظر دهنده هستند. انصاف امری برای همه افراد است. ما منتظریم که در نگاه اصحاب قلم نگاه منصفانه‌ای وجود داشته باشد.

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی برای اینکه «دولت سیزدهم به سفرهای استانی اهتمام ویژه دارد، برخی معتقدند که از دور هم می توانند امورات و تصمیم گیری ها را انجام دهند و نیازی به حضور میدانی ندارند. نظر شما در خصوص سفرهای استانی چیست؟»، گفت: برخی در اوایل دولت بابت سفرهای استانی به ما انتقاد می‌کنند. باور من این است که به استان‌ها می‌روم و شنیدن سخنان آن‌ها کمک می‌کند به دولت و تجربه همان را نشان می‌دهد. به نظر من حضور در استان‌ها بسیار مهم است و باید در میدان بود. توصیه من به همه وزرا و استانداردان نیز همین است که سفر کنید و با مردم صحبت کنید. این مهم است و باید پیگیری شود تا مشکلات حل شود.

وی ادامه داد: بررسی سفرها را چندجانبه دبنال می‌شود و مردم بدانند این سفرها همراه با اقدام و عمل است.

جمهور در پاسخ به سوالی مبنی برای اینکه «برخی جریانات سیاسی نقش نهادهای چندجانبه مثل بریکس و شانگهای را در کاهش اثرات تحریم های بین المللی دست کم میگیرند، نظر شما در مورد این نقش چیست؟»، گفت: غربی ها میز را ترک کردند و به آن پرداختند. اغتشاشات دل بستند. پرونده رفع تحریم‌ها پرونده ما نبود و یکی از پرونده‌های ما عضویت در ائتلاف‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بود. 

وی ادامه داد: شانگهای یک ائتلاف منطقه‌ای است که بسیار نقش آفرین است. هم در حوزه های اقتصادی و اجتماعی و هم در آرامش و امنیت مهم است. اگر برخی از آنها می‌گویند راه حل برون رفت از مشکلات آمریکایی‌ها باید بگویم ما منتظر لبخند آمریکایی‌ها نیستیم و اقتصاد مردم را به آن‌ها وابسته نمی‌کنیم. 

رئیسی بیان کرد: ائتلاف بریکس و شانگهای و عضویت در آن می‌توان در مقابل یکجانبه آمریکایی‌ها نقش مهمی را ایفا کند. ایران کشور بسیار با توانایی است و کشور های دیگر ما را می شناسند.

رئیس جمهور گفت: عضویت ایران در بریکس و شانگها و حضور در ائتلاف منطقه‌ای و فرامنطقه‌های بسیار درست است. مسئله رفع تحریم را دنبال می‌کنیم، اما اگر آن‌ها بخواهند ما تصمیم بگیریم که نخواهیم کرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی برای اینکه به سمت دوقطبی سازی بی سابقه در جامعه پیش میرویم. دختر شما در دوران رقابت‌های انتخاباتی بیان کرد که پدر من به دنبال ساخت دیوار بین مردم نیست، گفت: معتقد نیستیم که در کشور وجود دارد. در جامعه ما اختلاف نظر است، اما جامعه دارای انسجام است و دشمن دو قطبی است، اما می‌دانیم اشتراک در جامعه بسیار بالاست. مخالفت در دشمن وجود دارد معتقدیم که در جریانی است که در مقابل انقلاب اسلامی هستند.

وی ادامه داد: جامعه ما با وجود مشکلات بسیار زیاد جامعه منسجمی است. یادتان است که اقتصاددانها نامه های نوشتند و از تورم سه رقمی در کشور گفتند؛ چرا اکنون سخن نمی‌گویند؟

رئیس‌های اجتماعی اظهار کرد: نسبت به مسائلی که در روز‌های اغتشاشات ما در دانشگاه‌ها بودیم و در خیابان‌ها بودیم و هم استقبال مردم را دیدیم و هم اعتراض مردم را داشتند. این نشان از اعتراض است و نه مشکل. حتما بدانید آن نگاه و آن وعده‌هایی که در انتخابات دادیم را به یاد داریم و به آن وفادار می‌شویم و به آنچه در انتخابات گفتیم پایبند هستیم و سخنان خود را از یاد نمی‌بریم.
ادامه دارد …

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »