... امروز: شنبه - ۱۲ اسفند - ۱۴۰۲
سیاسی ۱۵ آذر ۱۴۰۲ - 8:21 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
کپی شد!
0

بیانیه پایانی شورای همکاری خلیج فارس و تکرار ادعاهایی علیه ایران

نشست سران 6 کشور جنوب خلیج فارس روز سه شنبه در دوحه قطر برگزار شد و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز، میهمان ویژه این نشست بود.

سیاست شرق _ سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، در نشست خود در دوحه، که رئیس جمهور ترکیه نیز حصور داشت، در بیانیه پایانی خود به مسائل مختلفی از جمله مسائلی درباره ایران و میدان گازی مشترک آرش پرداختند.

به نقل از ایسنا، سران شورای همکاری خلیج فارس در نشست خود که در دوحه برگزار شد ضمن تاکید بر عدم دخالت در امور داخلی کشورها، بر لزوم مشارکت همه کشورهای شورای همکاری در همه مذاکرات و نشست های منطقه ای و بین المللی مرتبط با ایران تاکید کردند.

به نقل از میدل ایست نیوز، چهل و چهارمین نشست شورای همکاری خلیج فارس که روز سه شنبه در دوحه برگزار شد،بیانیه مشترکی در پایان آن صادر شد.

سران شورای همکاری خلیج فارس در این نشست، ضمن محکوم کردن حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه، بر ایستادگی شورای همکاری در کنار ملت فلسطین تاکید کردند و خواستار توقف فوری جنگ در غزه شدند.

سران شورای همکاری خلیج فارس ضمن اعلام مخالفت خود با هرگونه توجیه و بهانه برای حملات اسرائیل به غزه به عنوان دفاع از خود، حملات به تاسیسات غیرنظامی و زیرساخت ها در غزه را محکوم کردند.

آنها بر مواضع ثابت خود نسبت به محوریت قضیه فلسطین و پایان اشغالگری اسرائیل و حمایت از حاکمیت ملت فلسطین بر همه اراضی اشغالی فلسطین تاکید کردند.

حاضران در نشست، در بخش دیگری از بیانیه مدعی شدند که میدان گازی الدره (آرش) به صورت کامل در آب های سرزمینی کویت قرار دارد و مالکیت این منابع طبیعی به صورت مشترک تنها برای عربستان و کویت است و آنها حق بهره برداری کامل از منابع آن را دارند.

سران شورای همکاری خلیج فارس همچنین بر مواضع و مصوبات ثابت در قبال روابط با جمهوری اسلامی ایران و لزوم پایبندی به قوانین بین المللی، حسن همجواری، احترام به حاکمیت کشورها، عدم دخالت در امور داخلی کشورها، حل اختلافات از راه های مسالمت آمیز و عدم استفاده از زور یا تهدید تاکید کردند.

آنها ضمن استقبال از توافق عربستان و ایران برای ازسرگیری روابط، ابراز امیدواری کردند که این توافق منجر به حل اختلافات و پایان منازعات منطقه ای با گفت وگو و راه های دیپلماتیک شود.

سران شورای همکاری خلیج فارس ضمن ابراز نگرانی نسبت به تحولات پرونده هسته ای ایران و تاکید بر آمادگی برای همکاری و تعامل موثر در این پرونده، بر لزوم مشارکت همه کشورهای شورای همکاری در همه مذاکرات و نشست های منطقه ای و بین المللی در این خصوص تاکید کردند و خواستار بررسی مسائل و نگرانی های امنیتی کشورهای شورای همکاری از جمله موشک های بالستیک، کروز، پهپاد و امنیت دریانوردی و تاسیسات نفتی شدند.

آنها بر پایبندی ایران به عدم تجاوز از میزان غنی سازی اورانیوم برای کاربردهای مسالمت آمیز و لزوم همکاری کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کردند.

در این بیانیه همچنین ادعاهایی درخصوص جزایر سه‌گانه ایرانی(تنب کوچک،تنب بزرگ و ابوموسی) مطرح شده است.

به گزارش سیاست شرق، نشست سران ۶ کشور جنوب خلیج فارس روز سه شنبه در دوحه قطر برگزار شد و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز، میهمان ویژه این نشست بود.

 شورای همکاری خلیج فارس، متشکل از ۶ کشور جنوب خلیج فارس یعنی کویت، عربستان سعودی، بحرین، قطر، امارات و عمان است.

 در این نشست، شیخ محمد بن زاید رئیس دولت امارات، شیخ حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین، محمد بن سلمان ولیعهد و نخست وزیر سعودی، اردوغان، شیخ تمیم امیر قطر، فهد بن محمود معاون نخست وزیر عمان ، وزیر خارجه کویت و جاسم البدیوی دبیر شورای همکاری خلیج فارس، حضور داشتند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »