... امروز: پنجشنبه - ۲۸ تیر - ۱۴۰۳
سیاسی ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - 7:19 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
کپی شد!
0
نشست مشترک هیات های کشورهای ایران و بلاروس برگزار شد؛

مخبر: نقشه راه همکاری های تهران و مینسک، روابط تجاری دو کشور را ارتقاء می دهد

مخبر: ایران آمادگی دارد تجربیات خود را برای مدیریت کشور در شرایط تحریم در اختیار بلاروس قرار دهد.

سیاست شرق _ معاون اول رئیس جمهور ایران، با تاکید بر اینکه نقشه راه همکاری های اقتصادی ایران و بلاروس باید به شکلی باشد که روابط فیمابین را به صورت پایدار ارتقاء دهد، گفت: تصمیم روسای جمهور دو کشور این است که روابط و مناسبات تهران – مینسک عمیقا ارتقا پیدا کند.

به نقل از ایسنا، محمد مخبر عصر امروز (سه شنبه) در مذاکرات مشترک هیات های ایران و بلاروس با اشاره به روابط سیاسی پایدار و نزدیک دو کشور تصریح کرد: متاسفانه مناسبات اقتصادی فیمابین همپای روابط سیاسی ارتقاء پیدا نکرده که لازم است برای رسیدن سطح روابط اقتصادی به روابط سیاسی تلاش های جدی صورت گیرد.

معاون اول رئیس جمهور تعمیق روابط اقتصادی را پشتیبانی کننده مناسبات سیاسی ارزیابی کرد و اظهار داشت: روابط اقتصادی گسترده میان دو کشور می تواند تضمین کننده روابط سیاسی باشد که امیدوارم در سفر نخست وزیر بلاروس به تهران تصمیمات مناسبی اتخاذ شود که تضمین کننده ارتباطات دو کشور باشد.

مخبر بر ضرورت استفاده از ارز ملی دو کشور در مبادلات تجاری ایران و بلاروس تأکید و خاطرنشان کرد: ایران آمادگی دارد همکاری های خود را در زمینه های مختلف تجاری، صنعتی، کشاورزی و صنایع نفت و گاز با بلاروس افزایش دهد.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به ظرفیت های گسترده ایران در بخش ترانزیت از آمادگی تهران برای همکاری گسترده با مینسک در این بخش خبر داد و گفت: لازم است کمیته ای در حوزه حمل و نقل میان دو کشور ایجاد شود تا بسترهای لازم را برای همکاری های ترانزیتی و ایجاد خطوط هوایی مستقیم میان دو کشور فراهم نماید.

مخبر با یادآوری اینکه بلاروس نیز مانند جمهوری اسلامی ایران از سوی نظام سلطه و به خصوص آمریکا تحت فشار و تحریم قرار دارد، خاطرنشان کرد: ایران آمادگی دارد تجربیات خود را برای مدیریت کشور در شرایط تحریم در اختیار بلاروس قرار دهد.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به نیازهای ایران و بلاروس به تولیدات یکدیگر گفت: ایران و بلاروس می توانند نیازهای یکدیگر را در بخش های مختلف به صورت متقابل تأمین کنند و با استفاده از روش هایی همچون تهاتر بخصوص در شرایط تحریم نیازهای خود را مرتفع سازند.

مخبر با اشاره به پیشرفت ها و موفقیت های گسترده کشورمان در بخش های مختلف نظیر حوزه دانش بنیان، تولید دارو و تجهیزات پزشکی افزود: ایران آمادگی دارد دستاوردها و پیشرفت های خود را در زمینه های مختلف صنعتی، های تک، سلامت و احداث نیروگاه و تأسیسات پتروشیمی در اختیار بلاروس قرار دهد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: جمهوری اسلامی ایران در سال های اخیر وابستگی خود را در صنعت نفت و گاز به حداقل کاهش داده و امروز از توانمندی وسیعی در استخراج نفت و تأسیس کارخانه های پتروشیمی برخوردار است که می تواند این دستاوردها را با کشور بلاروس به اشتراک گذاشته و سرمایه گذاری مشترک انجام دهد.

مخبر تکمیل خطوط ریلی کشور و کریدورهای شمال – جنوب و شرق- غرب را از اولویت های در دست اقدام برشمرد و گفت: با تکمیل زیرساخت های ترانزیتی و حمل و نقل امکان همکاری مشترک با بلاروس در زمینه ترانزیت فراهم خواهد شد.

نخست وزیر بلاروس نیز در مذاکرات مشترک دو کشور با اشاره به روابط صمیمانه و درک مشترک دو کشور گفت: دیدارهای منظم و اراده جدی رؤسای جمهور دو کشور، زمینه توسعه مناسبات فیمابین در همه زمینه ها را فراهم کرده است.

وی با تأکید بر اینکه باید با تشریک مساعی چالش های پیش روی توسعه مناسبات را از میان برداریم، به تحریم های غرب علیه دو کشور اشاره و تصریح کرد: باید به صورت متحد در مقابل این تحریم ها ایستادگی کنیم و برای ارتقاء روابط اقتصادی و تجاری دو کشور تلاش کنیم.

رومن گلاوچنکو یکی از مهمترین اهداف سفر خود به تهران را نهایی کردن نقشه راه همکاری های دوجانبه اقتصادی عنوان کرد و گفت: باید در این سفر پیش نویس نقشه راه دو کشور را نهایی کرده تا وزرای خارجه ایران و بلاروس مقدمات امضای این توافقنامه را دنبال کنند.

وی با اشاره به روند رو به رشد مناسبات تجاری دو کشور در سال های اخیر گفت: هنوز سطح روابط اقتصادی نسبت به ظرفیت های دو کشور پایین است که باید در این زمینه گام های بلندی برداشته شود.

نخست وزیر بلاروس از علاقمندی کشورش برای استفاده از دستاوردها و توانمندی های جمهوری اسلامی ایران در بخش های مختلف صنعتی، تجاری، دانش بنیان و خدمات فنی و مهندسی خبر داد و گفت: بلاروس آماده است در حوزه حمل و نقل، کشاورزی و احداث ماشین آلات و تجهیزات معدنی و کشاورزی با جمهوری اسلامی ایران همکاری مشترک داشته باشد.

وی با استقبال از پیشنهاد معاون اول رئیس جمهور برای استفاده از ارزهای ملی دو کشور در تبادلات تجاری گفت: لازم است همکاری های بانکی خود را افزایش دهیم و مکانیزمی برای این تسهیل مراودات تجاری مهیا کنیم.

رومن گلاوچنکو با اشاره به مذاکرات انجام شده یکی از شرکت های هواپیمایی ایران برای برقراری پرواز مستقیم به بلاروس خاطرنشان کرد: درخواست رسمی این شرکت را دریافت کرده ایم و در حال اخذ مجوزها و فراهم سازی بسترهای لازم جهت اجرای این برنامه هستیم.

در این نشست وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در خصوص نقشه راه همکاری های دو کشور توضیحاتی ارایه کرد و گفت: این نقشه راه ۱۶ محور دارد و تقریبا تمام زمینه های همکاری میان دو کشور را پوشش می دهد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »